
Råd og ressurser i forbindelse med masseskytingen i Oslo
Masseskytingen i Oslo 25. juni har rammet og påvirker mange. Her finner du aktuelle råd og ressurser:
Kriser er situasjoner som skaper psykologisk stress. Katastrofer er ulykker der det er flere skadde enn det hjelpeapparatet har kapasitet til å ta seg av. Det er lovpålagt at kommunene skal ha en beredskap for håndtering av kriser og katastrofer. Denne beredskapen skal omfatte psykososial ivaretagelse av de rammede/berørte og involvert innsatspersonell.
RVTS Øst bidrar i regionale samarbeidsprosesser som omhandler krisehåndtering og beredskap. Vi tar et særskilt ansvar for kompetanseoppbygging og understøtter regionale utviklingsprosesser.
Vi gir opplæring av kommunale kriseteam og deres samarbeidspartnere. Vi gir lederopplæring i kriseledelse. I tillegg bistår vi ved forberedelse, organisering og gjennomføring av beredskapsøvelser.
RVTS holder også årlige nettverksmøter for ansatte i kriseteam flere steder i regionen.
RVTS Øst ønsker å bidra til økt oppmerksomhet rundt veteraner fra internasjonale operasjoner.
Aktuelt: Kurstilbud 26. – 27. september 2023
Foto: Forsvaret
Masseskytingen i Oslo 25. juni har rammet og påvirker mange. Her finner du aktuelle råd og ressurser:
Ny ressursside fra RVTS-ene om seksualisert vold.
RVTS Øst tilbyr rådgiving og konsultasjon til kommuner, spesialisthelsetjenesten og andre hjelpere, i forbindelse med den aktuelle flyktningesituasjonen knyttet til krigen i Ukraina.
Det nærmer seg ti år siden de grusomme terrorhandlingene 22. juli 2011. Dette året og denne tiden vet vi kan bli krevende for de mange som er direkte berørt og ble så hardt rammet sommeren for 10 år siden.
Dette fremgår av revidert nasjonalbudsjett. Nettressursen psykososialberedskap.no driftes i fellesskap av de fem RVTS-ene i Norge.
Tilgjengelig i KS-læring. Kommunalt ansatte logger seg inn med sin tilgang, men alle andre kan logge seg inn som gjest med sin bank-ID og gjennomføre kurset.
Digitalt opplæringsprogram skal gi økt trygghet hos personell i møte med belastninger i arbeidssituasjonen.
Registrer deg på psykososialberedskap.no og opprett kontakt!
Målgruppen er helsepersonell i den kommunale helse- og omsorgstjenesten og i spesialisthelsetjenesten.
Undervisningsopplegg om barn og følelser.
Pandemien har nå gått over til en mer alvorlig fase, med fare for stor smittespredning i samfunnet.
RVTS Øst bistår hjelpeapparatet i Gjerdrum i forbindelse med leirskred-katastrofen.
Artikler og digitale kurs til hjelp under koronapandemien, en krise med uviss slutt.
Kompetanse, trening og erfaring er viktig for å håndtere en krise på en god måte. Nettressursen psykososialberedskap.no er oppdatert og utvidet, nå kan du registrere deg og få hjelp og veiledning i ditt krisearbeid.
Nettressurs for tjenesteapparatet om psykososial omsorg ved en pandemi. Kan brukes i opplæring.
Digitale ressurser som kan være til hjelp.
Råd fra NKVTS i forbindelse med ny TV-serie.
Hva kan RVTS Øst tilby innen arbeid med krise- og katastrofeberedskap?
Det er nå utviklet kompetansemoduler for kommunene om veteranarbeid.
SMART (StressMestringsAktiviteter for RobusthetsTrening) er en app som gir hjelp til å roe ned, sove bedre, håndtere irritabilitet, stoppe negativ tenkning og mestre andre livsutfordringer. Last den ned i App Store eller Google Play.
Utveier.no er for alle som søker kunnskap om hvordan forebygge og håndtere radikalisering og voldelig ekstremisme. Den er utarbeidet av de regionale ressurssentrene om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging, som har et oppdrag om å bidra til samordning og sektorovergripende samarbeid innen dette fagfeltet.
Nettressurs for tjenesteapparatet. Kan også brukes til opplæring.
Foto: Petros Giannakouris/ NTB Scanpix
Beregnet på kommunale veterankontakter, fastleger, beslutningstakere i kommunen, ansatte i skoler og barnehager og helsepersonell. Foto: © Onar Digernes Aase / Forsvaret
Vi respekterer og beskytter personvernet og personopplysningene dine. Les om bruk av informasjonskapsler (cookies) og om hvordan RVTS Øst bruker personopplysninger.